Egy zene szerető írása saját tapasztalatairól:
A Hifi rögös útjain…Alapvetően itt nem a belépő rendszerekről lesz szó, hanem az audiophile, és még inkább a high-endhangról. Audiophile alatt a nagyon szépen szóló, kellemesen, hosszan hallgatható, nagy térrel,színpadképpel rendelkező felvételek hallgatását értem. A hangsúly a felvételen van, a high-end nálam ott kezdődik, amikor már nem egy szép reprodukciót hallgatok, hanem a hangszerek a szobábanvannak, ott szólalnak meg. A kulcsszó a természetesség. Minden, amit írok az én fülemről, ízlésemről, véleményemről szól. Amikor mondjuk egy erősítőről aztmondom, hogy nem szól jól, akkor az nem egy kinyilatkoztatott igazság, hanem az én rendszeremben,az én fülemmel, az én ízlésemmel hallott hangról szóló vélemény. Ez minden mondatomhozhozzáértendő. Másrészt egy adott rendszerben nagyon fontos a szinergia. Lehet, hogy egy nekemnem tetsző elem egy másik rendszerben nagyon jól szól, meg persze az is, hogy másnak az tetszik,ami nekem nem. Csak az orientáció miatt, én legtöbbet jazzt hallgatok, utána komolyzenét, majdrock, blues és minden más. A minden másba az elektronikus, a rap, a tuc-tuc zene az nem tartozikbele .Szerintem a zenehallgatás is tanulható. A kiindulás, lehetőség szerint az akusztikus hangszerekerősítés nélküli hallgatása. Volt szerencsém többször itthon a nappalimban is valódi zenészeketjátékát hallgatni. Fontos az erősítés nélküli zenehallgatás. A következő lépés a minél több, ésminőségibb hangrendszer hallgatása. Rájönni, hogy mire lehet, és kell odafigyelni, elemezni mi szólmásképp. Ez a tesztelésre érvényes, a zenehallgatáskor már csak a zene és az élmény van.Teszteléshez érdemes egy listát összeállítani, amit jól megismerünk, amivel teljeskörűen lehetvizsgálni az egyes hangszereket, hogy szólnak. Megvásárlás előtt mindig érdemes meghallgatni akiszemelt eszközt, lehetőség szerint otthon a saját rendszerben, és minél hosszabban. Megalapozottdöntéshez több nap, de még inkább egy hét kell. Lehet forgalmazónál is hallgatni, de az valószínűlegnem lesz megalapozott döntés.Hosszú út vezetett odáig, hogy hiányérzet nélkül tudok itthon zenét hallgatni. Nehéz sportág a valódihifi. A mostani rendszerem úgy gondolom egy nagyon részletgazdag, neutrális, természetes hangotad. Egységes, a teljes frekvenciatartományban kiegyenlített, gyors, pontos és testes mélyekkel,erőteljes energiákkal, meleg, finom, de nem puha szétfolyó hangzással.Nézzük milyen elemei vannak.
Szoba akusztika: Mindennek az alapja, ha ez nincs rendben, akkor lehet bármilyen drága high-end rendszert építeni,nem fog jól szólni (lásd. Hifi Show 2023 ). Nekem egy 25 m2-es nappalim van, közel négyzet alakú,de szerencsére nem pontosan (4.80x5.25 m). Ebben egyenlő oldalú háromszögben helyezkednek el afrontsugárzók, és a hallgatási pozíció. Mindegyik több mint 1 méterre a falaktól. Akusztikailag nemkezelt a szoba, de nincsenek nagy üres falfelületek, a hátsó fal majdnem teljesen könyvespolcokkalborított, de eltolással, nem szabályosan, és a könyvek sincsenek glédába állítva. Fül alapján jónaktűnt az akusztika, de kihívtam Fapacit mérje be. Az eredmény az, hogy minőségi zenehallgatásra, ésházimozira alkalmas, nem javasolt változtatást.
Tiszta áram.Erre sokszor nem figyelnek, de nekem az a tapasztalatom, hogy valóban nagyon fontos. Korábbaneszembe sem jutott, hogy oda kéne erre figyelni, de az első komolyabb kábelszettem vásárlásakor(hangfal, táp, RCA), amikor teszteltük a kábeleket egy elosztót is betettek. Amikor eldőlt, hogy a
kábeleket megveszem mondtam, hogy vegyük ki az elosztót, csak az szóljon, ami marad. Fel semmerült bennem, hogy olyan drágán vegyek egy "sima" elosztót. Szívtam a fogam, de pár perc utánvisszarakattam, hogy az is marad, akkora volt a különbség. A fázishelyes tápkábel bekötés elfogadott,de miután beállították a ház összes elektromos fogyasztóját is, bizony az is észrevehetően javított ahangon. Nyugodtabban, kiegyenlítetteben szólt a rendszer, a csönd az csöndesebb lett. A következő lépés az volt, hogy a mérőórától külön vezetéket húztam ki a médiához. A végső megoldáspedig az lett, hogy a rendszer a TEP hálózati tápleválasztóval egészült ki. Olvastam a virtuális földről, az elemekből készített házi megoldásról, és a sok lelkes kommentet róla.Kíváncsiságból kipróbáltam én is, de nálam nemhogy nem javított, hanem egyértelműen éshatározottan rontotta a hangminőséget. Ebből az a következtetés mindenképp levonható, hogy vanhatása a hangra. Nálam szerintem pont azért lett rosszabb, mert az áramellátásom zavaroktólmentes(ebb).
ElektronikaJó pár évvel ezelőtt egy 200 ezres Denon házimozi erősítőn hallgattam zenét is, de sosem voltammegelégedve a hangjával. Később a Marantz 7012-es (majd 8015-ös) házimozi erősítő jelentett némielőrelépést, de messze volt az igazítól. Sztereó zenére valóban külön erősítő kell. Nagyon hype-oltákaz Audia Flight Three S-t, úgyhogy vettem egyet (kereskedőnél meg is hallgattam előtte). Ez valóbannagy előrelépés volt, de összességében maradt hiányérzetem. Alkalmam nyílt itthon egy csöveserősítőt (Primaluna Prologic II, Valvo EL34 xf4, Tungsram ecc82, Rft ecc83 csövekkel) meghallgatni.Lecseréltem rá az Auda Fight-t, egyértelműen sokkal jobban szól. Eltűnt a digitális él, szárazság,élesség a hangból. Sokkal természetesebb, jobb, mindenfajta csöves puhaságtól szétfolyástól mentes,részletes kellemes hangja van.Forrásként először Node 2i-vel kezdtem, ez ár-érték arányban egy jónak mondott készülék, denagyon belépőszintű, mostani füllel majdnem hallgathatatlan számomra. Lindemann Audio Limetreea következő lépés, a tesztek szerint ez egy nagyon jó készülék, viszonyítás kérdése, mihez képest. ANode2i-hez képest igen. Teszteket olvasva találtam rá az Arcam UDP411 blue-ray lejátszójára.Vonzott, hogy lemezeket is le tudnék játszani, nagyon jókat írtak a hangjáról, és elérhető volt éppenegy használt készülék. Ez az első pillanatban egy hatalmas ugrás volt, és azóta sem hallottam itthonjobbat. Dokkolóval csatlakoztatott merevlemezről (most lett egy nagyobb SSD helyette) hallgatokzenét USB-n keresztül csatlakoztatva az Arcam-hoz. A nagy előnye, hogy úgy vettem észre beolvassamemóriába a fájlt és onnét játssza le (NAS-ról játszva kitörölhető alóla a fájl, és végig játssza akkor is,ha teljes lemezes ISO fájlról van szó).Pár szó a Hifi készülékek kezeléséről, és a hozzátartozó appokról. Tragikus. Még a Node 2i volt ebbőla szempontból a legjobb, de azért ott is volt pár kényelmetlenség. A Lindemann és az Arcam…halottról jót vagy semmit.Próbáltam jó pár egyéb készüléket is, gondolkodtam pl. a Zidoo NEO Alpha high-endnek mondottmédialejátszóján, hátha megspórolhatok egy készüléket (jelenleg filmet a Dune HD Duo 4Kkészülékével játszok le, mert az Arcam nem 4K képes). Kaptam kölcsön egy Zidoo NEO S készüléket,ami egy korábbi változata, hardverileg majdnem ugyanaz. Kellemes audiophile hangja van, de azArcam-tól látótávolságon kívül le van maradva zenén. Gondoltam futóműként használva egy jó DAC-kal esetleg használható lenne. Kipróbáltam párat (millió vagy azt közelítő ársávban), meglepő módonmegszorítani sem tudták a sokkal olcsóbb Arcam-ot, így amíg működik marad.
Hangfal:
Korábban középkategóriájú Quadral hangfalaim voltak. Amikor komolyabban gondoltam azenehallgatást, az erősítővel együtt, a szerencsének köszönhetően vettem egy Audio Psychic Classic30 üveg borítású hangfalat. Meglepően jól szól, nagyon bevált.
Kábelek: Érzékeny téma. A fórumokat olvasva, sokak szerint parasztvakítás az egész, ez a leírás nem nekikszól. Nagyon sok, neves gyártó drága kábeleit is sikerült meghallgatnom. A végső befutó a DarsanaAudio lett (táp, RCA, hangfal). Volt szerencsém a hangfalkábel fejlesztését végig kísérnem,bétatesztelőként is. Az első, ami rögtön megfogott már a korai nem kiforrott változatokban is, az anagyon-nagyon részletes, tiszta, szinte légies magas hangok. Miután sikerült megtalálni a kábelmegfelelő összetételét, ugyanez a részletesség, tisztaság a mélytartományban is megjelent, testes,meleg, de ugyanakkor gyors és pontos. Érdekes volt a csatlakozók hatására is rálátni. A ródiumoscsatlakozókkal nagyon impresszív magas hangok, nagy tér, de ugyanakkor kicsit száraz, és hosszútávon fárasztóbb lett a hang. Több versenyző után a végső befutó a WBT aranyozott nextgencsatlakozói lettek, valószínűleg nem véletlen, hogy sok neves hangfalgyártó is WBT-t használ (azAudio Psychic is). A legfőbb előnye a természetes hangzás, evvel került a helyére a teljes rendszerhangja. Érdekes módon az RCA kábeleknél nem váltak be a hasonló WBT csatlakozók. Sok magaskategóriás kábelt sikerült meghallgatni, a teljesség igénye nélkül:- Acoustic Zen, jó ár-érték arány, rég volt, akkoriban jónak tűnt;- HiDiamond 8, elsőre jónak tűnt, részletes hang, de kicsit tovább hallgatva már nem tetszett;- Emanation Pro 600, zenei kellemes hang, de a Darsanához képest tompa, nem elég részletes;- TEP (a 800-ezres kategóriájú kábele), nagyon zenei, kellemes hangú kábel, majdnem befutólett, de így utólag érdemes volt kivárni a Darsana fejlődését, egyértelműen ez a nyerő;- Neotech, nem emlékszem a pontos típusra 700 ezer fölötti ár, ródiumos csatlakozó nagyonnagy tér, részletes impesszív magas, kiegyenlített hangkép, de nem elég meleg "barátságos"basszus, és messze nem annyira természetes, mint a Darsana. Tápkábeleknél szintén rengeteg kábelt próbáltam, AudioQuest Blizzard (színezett, számomra tompahang), Neotech hasonló kategóriájú kábele, ez jobban tetszett az AudioQuestnél, kevésbé színezetthang, de nem győzött meg. Ami nagyon jó volt az a Furutech Powerflux tápkábele, de végül aDarsana a természetesebb finomabb részletesebb hangjával egyértelműen nyert. Volt még TEP, és Emanation, hallgattam még Sunyata-t (másfél milliós), a mérleg nyelve itt is a Darsana felé mozdult ki. Először egy Darsana-t vettem az erősítőhöz, majd teszteltem úgy, hogy az Arcam-hoz is olyatkötöttünk be, és tulajdonképpen nem meglepő módon ez tovább javított a hangon. Végül a 4.változata, a legmagasabb kategóriájú tápkábel lett a végső választás (erősítő, Arcam, házimozi).Mindenben kicsit jobb, még részletesebb tisztább levegősebb magas, megfogottabb pontosabb mély,kerekebb, "sötétebb", egységesebb hang.A Darsana igazából a természetes részletes tiszta hangjával az egyértelmű befutó a kábel fronton. A darsana szanszkrit szó, ami azt jelenti látás, látomás, megjelenés, megpillantás. Van olyan jóga ág,ami nem a testi gyakorlatokon (ászanán) alapul, hanem tisztán szellemi út. Itt a közös meditációvégén a guru (mester) darsant ad a tanítványoknak, azaz mindenkinek egyesével a szemébe néz. Úgymondják, hogy ilyenkor a guru szemén keresztül Isten tekint rájuk… Innét ered a kábel neve,miszerint bepillantást enged a valódi zenébe. Úgy gondolom jó a névválasztás.
Rezgéscsillapítás: Többszázezres high-tech megoldások is vannak, biztos nagyon jók, nekem bevált egy filléres sajátgyártású rezgéscsillapító. Az alapja egy kb. 3 mm átmérőjű üreges, kemény, de rugalmas cső.
Egyértelmű hatása a megfogott pontosabb mélyek. A hangfalak, erősítő, sőt a lejátszó alá is ilyenekettettem.
Összegezzünk. Ez a rendszer úgy gondolom ár-érték arányban számomra jelenleg verhetetlen, énjobb hangot eddig csak elvétve, nagyságrendileg 10-20 szorosan magasabb értékű rendszerbenhallottam és nagyobb térben, mint a szobám. Korábban nem tudtam igazán élvezettel komolyzenéthallgatni, most végre valódi élményt jelent. A tesztelést befejeztem, innentől a zenén van a hangsúly,nekem ez végállomás (soha ne mondd, hogy soha… ), mert egyrészt már nincs hiányérzetem,másrészt épeszű áron ezt nem lehet szerintem már fejleszteni. Az egyes elemekből megfelelőszinergiával valószínűleg kihoztam a maximumot.A napokban volt nálam egy barátom, nem hifista, meghallgatott pár számot (részleteket nemmondtam neki a rendszerről). Az első mondata pont ugyanaz volt, amit az elején én is írtam, olyanérzése van mintha előtte, a szobában szólnának a hangszerek és ez a lényeg.Nehéz - igazából lehetetlen - a hangról szavakkal beszélni, kicsit olyan, mint vaknak a színekrőlmesélni. Írom korábban a nyugodt, finom lágy hangot, ami jellemzi a rendszert. A hangoknak van egykellemes ''aurája". Ez az, ami a hosszas élvezetes zenehallgatást lehetővé teszi. Ezt az "aurát"kellemességet lehet hallani egy akusztikus hangszer élő megszólalásakor is. Egy színezett hangnál (pl.Blizzard tápkábel, vagy a Zidoonál is) van egyfajta kellemes hangzás, azonban ez nem a hangszerekvalódi hangja, hanem olyan, mint a blur a celebek retusált képein. Felületes ránézésre kellemes a kép, de nagyon művi, viaszbabaszerű.
2024.01.20 Update: Soha ne mondd, hogy soha…Idő közben elkészült a tápkábelek 5. és 6. generációja. Az 5. ugyanazokat a dugókat tartalmazza, mintaz enyém is, csak a vezetékek összetétele, mennyisége változott. A 6. pedig méregdrága dugókkal ésa neki megfelelő összetételű vezetékekkel szerelt verzió, ami még nem végleges.Az 5. tápkábel vaktesztjével kezdtük az enyémmel (4.generáció) összehasonlítva. Az első hallott kábelnagyon-nagyon jól szólt. A másik kábelt hallgatva az volt az érzésem, hogy nagyobb, pontosabb terevan, a részletek még gazdagabbak, és az egész hangzás letisztultabb finomabb. Az egyes hangszerekhangja új ízekkel gazdagodott, kiteljesedett. Kértem, hogy rakjuk vissza az elsőt, hogy tényleg jólhallom-e. Valóban összemosottabb szürkébb volt a hangzása. Mondanom sem kell az 5. volt az, amita jobbnak hallottam. A minőségi ugrás a 4. és 5. között volt, a 6.-at felrakva még nyugodtabban,finomabban szólt a zene. Úgy tudnám érzékeltetni a különbséget, hogy az 4. olyan, mint mikorelmegyünk egy jó étterembe, és eszünk egy profin elkészített hagyományos ételt. Minden ízharmonikusan a helyén van, nagyon finom. Ezek után ugyanezt az ételt egy gourmet séf által készítettújragondolt verzióban kóstoljuk. Az eredeti jellege is benne van, de új ízek és állagok jelennek meg, ésrafináltan, patikamérlegen súlyozva teljes harmóniában egyesülnek. Döbbenetes megtapasztalnimilyen hatása tudd lenni a tápkábelnek is a hangra. Ezt tényleg meg kell tapasztalni ahhoz, hogy azember elhiggye. Vladár Gábor, 2024.01.03